"Enter"a basıp içeriğe geçin

Markaların Sosyal Meselelerle İmtihanı: “Onur Ayı Paylaşımları”

Haziran ayı boyunca markaların sosyal medyada Onur Haftası nedeniyle yaptıkları paylaşımlara verilen olumlu ve olumsuz tepkilerin farklı bir noktaya taşınması, araştırma ekibimizin dikkatini çekti. Farklı sektörlerden birçok markanın LGBTİ+ hareketine destek paylaşımları yapması ve özellikle Decathlon ile Socrates Dergi’nin başını çektiği boykot gündemi araştırma raporumuzun ortaya çıkmasına vesile oldu.

Araştırmamız başladıktan sonra BİM ve LCW gibi frmaların da başka bir açıdan konuya dâhil olması ve Netfix’in gitgide ülke gündeminde yasaklarla anılmaya başlaması ile konunun çok yönlü tartışılma imkânı da oluştu. Özellikle yayınevleri ve giyim markaları üzerinde yoğunlaşması ile farklılaşan tartışmayı; LGBTİ+ bireylere, konunun destekçilerine, örgütlülerine, aktivistlerine vb. sorarak 20 online derinlemesine görüşme yaptık.

Konuyu öncelikle en genel ve kavramsal noktadan konuşmaya başladık; sonrasında yerli ve global markaların Onur Haftası ve LGBTİ+ hakkında yaptıkları paylaşımlar ve ürünleri göstererek, en sonunda ise konuyla ilgili çekilmiş yerli ve yabancı reklam flmlerini izleterek tüm bunları yorumlatık.

Görüşmelerde markalardan beklentiler, marka algısı, markaların yaptığı doğru ve yanlış hamleler, bunların referans noktaları gibi konulara değinirken bir yandan da yerel ve küresel ölçekte LGBTİ+ hareketinin hak mücadelesine markaların desteğini tartıştık.

Raporun tamamına erişmek için tıklayınız.